A közvéleményt a hamis jelentések uralják

5296x 19. 09. 2017 1 olvasó
3. nemzetközi konferencia Sueneé Universe

V malém městě Vales v Makedonii se rozmáhá velký business zpravodajských serverů, které záměrně mísí polopravdivé a nebo zcela nepravdivé informace s realitou. Záměr provozovatelů je jednoduchý – vydělat si na místní poměry obrovské peníze. Ty přicházejí jednak z reklamy a druhak od štědrých klientů, kteří si výrobu falešných zpráv objednávají.

Celý business staví na lidské důvěřivosti a fungování sociálních medií. Lidé chtějí číst érdekes módon informace o populárních lidech a populární lidé si chtějí vylepšit image u potenciálních fanoušků. Tímto způsobem lze zejména na politické scéně ovlivňovat preference voličů.

Když se novinářka z CNN ptala jednoho z autorů těchto falešných zpravodajských serverů ptala, proč to dělá, odpověděl: „Je mi to jedno, důležité je, že to lidé čtou. Ve svých 22 letech vydělávám (v Makedonii) více peněz, než si kdo vydělá za celý život.“. Jeho průměrný příjem se pohybuje kolem 426 USD. Další editor zase přiznal, že jedna z jeho stránek měla přes 1,5 milionu fanoušků zejména právě v USA.

Mnoho z těchto stránek je cíleno právě na Ameriku a je v Angličtině. Je otázkou jaký mají dopad i na střední a západní Evropu a do jaké míry se nechají svést i helyi media. Je třeba si uvědomit, že tímto způsobem je ovlivňováno veřejné mínění lidí. Lidé nehledí na autenticitu zprávy. Málo kdo z nás má možnost si zprávy ověřit – v principu to většinou ani neděláme. Pokud se nějaká informace začne šířit jak lavina internetem, pak ji bereme většinou za důležitou. Věnujeme ji pozornost.

Za zmínku též stojí, že tyto weby projektují veřejné mínění na několik let dopředu. Jak jeden z autorů uvádí, připravujeme se na Americké prezidentské volby v roce 2020 ve snaze podržet Trumpa ve funkci.

Celou reportáž můžete vidět na zvláštní stránce CNN. Nutno podotknout, že je přinejmenším zajímavé, že takový dokument vznikl v produkci samotné CNN, neboť je to právě tato televizní stanice, která byla několikrát přistižena při falšování zpráv.

A jak to souvisí s exopolitikou? Uvědomme si, že žijeme ve světě informací. Ve světě, kde se stává čím dál víc obtížné oddělit pravdu od lži. Na jednu pravdivou informaci vznikají desítky lží a desinformací, které mají zabránit tomu, aby pravda byla tak křiklavá. Tento fenomén platí bez ohledu na to, zda se týká všedního života, historie, politiky či mimozemšťanů.

Je jistě dobré být vědomým čtenářem a zkoušet si informace prověřovat, zkoušet, dohledávat, zkoumat, bádat, nenechat se zbytečně unášet. To platí zejména právě v exopolitice, historii a esoterice. Důvěřujte, ale prověřujte jak to jen jde…. :)

Hasonló cikkek

Írj hozzászólást